Kniha mapuje životní osudy šestnácti bývalých legionářských velitelů
Román od Hany Zelinovej Prístav pokoja opisuje život rodiny Smrečianskych na zemianskej kúrii v Smrečanoch v Liptove, zamerala sa aj na manželské a milenecké vzťahy, často s osudovými následkami. Najdôležitejšie zo všetkého je pre nich byť pánom a paňou tohto kaštieľa, ktorý už len svojou existenciou poznačuje osudy ľudí, ktorí v ňom žijú a z generácie na...
Obsažná monografia obce z roku 1975
Ako mohol vesmír vzniknúť sám od seba s takou presnosťou? Je možné, že svet vyzerá naplánovane preto, lebo naplánovaný bol? Ak existuje Boh, je len neosobnou silou, ktorá stvorila svet a viac doň nezasahuje? Sú kresťanstvo a veda zlučiteľné? Lee Strobela biológia na strednej škole viedla k ateizmu.
O slovenskej armáde počas druhej svetovej vojny do roku 1989 a ani po páde komunistického režimu až tak veľa náučno-populárnych kníh nevzniklo. Aj tie, ktoré vyšli za posledných 27 rokov, nemôžeme považovať za úspešné alebo vydarené.
V napínavom príbehu Richarda a Rachael Hellerovcov sa prelínajú tri dejové roviny – jedna zavedie čitateľa do čias križiackych výprav, druhá do ešte dávnejších dôb, posledná do súčasnosti. Americký kybernetický špión Gil a bývalá pracovníčka izraelských tajných služieb Sabie majú za úlohu nájsť a rozlúštiť starobylý medený zvitok z čias Ježiša Krista.
Druhý díl cyklu, román Divokým Kurdistánem (Durchs wilde Kurdistan), se odehrává v okolí měst Mosul a Amádíja a v údolí řeky Velký Záb, tedy na území, kde se střetávají různé rituální zvyky východních náboženství, jejichž vyznavači vedou mezi sebou nelístostné boje.
Básnická zbierka popredného slovenského básnika...
Stanislav Rakús (nar. 20. januára 1940) súbor próz Telegram časovo zacielil na druhú polovicu 20. storočia, má humoristický charakter. Prózy sú svojou príbehovou líniou, jemným zmyslom pre detail i celkovým uchopením problému príťažlivým a zároveň umelecky plnohodnotným čítaním.
Po viac než štyroch rokoch totálnej vojny boli armády Európy úplne vyčerpané. Spojenci sa rozhodli ukončiť vojnu v Európe rýchlo a bez zbytočného krviprelievania. Ale Nemci, hoci si mohli byť vedomí faktu, že vojna je prehratá, neboli v žiadnom prírade pripravení kapitulovať. Boje v roku 1945 boli vskutku najostrejšie počas celej vojny.